Blog

Bulaşık Makinesi Neden Kokuyor?

Bulaşık makineniz yalnızca bulaşıkları yıkadığı için temelde temiz olması gerektiğini varsaymak kolaydır. Ne yazık ki, bu, kötü bir koku tarafından karşılanmak için kapıyı açtığınızda onu tatsız bir sürpriz yapabilir. Kötü koku, bir şeylerin ters gittiğinin kesin bir işaretidir, bu nedenle burada bulaşık makinenizin kötü koku geliştirmiş olmasının bazı yaygın nedenlerini ve sorunu düzeltmek için neler yapabileceğinizi inceleyeceğiz.

Parçalanmış Bir Filtre

Her bulaşık makinesi modeli, bulaşıklarınızdan, tencerelerinizden ve tavalarınızdan yıkanan tüm yiyecek kalıntılarını yakalamak için tasarlanmış bir filtreye sahiptir. Ne yazık ki, filtreyi sık sık temizlemediğinizde, bu parçacıklar filtreyi parçalayabilir ve kötü kokulara neden olabilir. Bulaşık makinenizi açtığınızda kötü bir koku fark ederseniz ilk adımınız filtrenizi kontrol etmek olmalıdır. Bu, büyük olasılıkla bulaşık makinenizin tabanında bulunur ve döndürülmesi veya çıkarılması kolay olmalıdır. Muhtemelen temizlenmesi gereken filtreyi tıkayan yapışkan bir film tabakası fark edeceksiniz. Herhangi bir pisliği silmek için kağıt havlu kullanın ve giderinizi tıkamasını önlemek için çöp kutusuna atıldığından emin olun.

Gizlenen Kalıp

Bulaşık makineniz sık kullanılmıyorsa, küflenmeye karşı savunmasız olabilir. Bulaşık makinesi uzun süre kapalı kaldığında küf oluşması için ideal koşullar yaratır. Maalesef küf bulaşıklarınızı tehlikeye atabilir ve ele alındığından emin olmanız gerekir, böylece bulaşık makinenizi güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bulaşık makinenizin içinde küf, hoş olmayan kokuya neden olabileceğinden şüpheleniyorsanız, temizlik yapmanız gerekir. Neyse ki, beyaz sirke gibi temel ev eşyalarını kullanarak küfle mücadele edebilirsiniz. Üst rafa beyaz sirke ile doldurulmuş bulaşık makinesinde yıkanabilir bir fincan yerleştirin ve bulaşık makinenizi sıcak bir programda çalıştırın. Sirke, döngü çalışırken bulaşık makinesinde dağılır ve mutfağınızda bir iki gün hafif bir sirke kokusu olabilirken, bulaşık makinenizi tazeleyecektir.

Bulaşık makineniz temizlendikten sonra, bulaşık makinenizi daha sık çalıştırarak ve bulaşık makinenizin bir döngüden sonra kurumasını sağlayarak sorunun yeniden gelişmesini önleyebilirsiniz, böylece boşaltma işlemini bitirdikten sonra bir çatlak açık kalmasına izin verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir