Blog

Neden Fırınınız Isınmıyor?

Çoğu insan, bir fırın arızalanacaksa, muhtemelen en çok ihtiyaç duyduğunuz anda olacağının farkındadır. İster yemek bekleyen aç bir aileniz olsun, ister bir akşam yemeği partisine gelen misafirleriniz olsun, fırınınız ısınmazsa, büyük bir sorun olabilir. Neyse ki, bir onarımının mümkün olup olmadığını veya profesyonel yardıma ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak bazı sorun giderme teknikleri vardır.

Gücü Var Mı?

İlk ve en kolay gözden kaçan adım, fırınınızın güç alıp almadığını kontrol etmektir. Bir gazlı fırınınız olsa bile, tutuşması ve fırının ısınmasına izin vermesi için bir elektrik kıvılcımına ihtiyacı olacaktır. Fırınınızın güç kaynağı bağlantısının kazara kesilmediğini ve kesicinin tetiklenmediğini kontrol edin. Fırınınızın güç aldığını kontrol ettiğinizde, işlevselliği geri kazanabilirsiniz veya biraz daha derine inmeniz gerekebilir.

Arıza Kodlarını Kontrol Edin

Bazı fırın modelleri, cihazınızla ilgili herhangi bir sorunu keşfetmenize olanak sağlamak için bir arıza kodu görüntüler. Bu kodlar üreticiye göre değişebilir, bu nedenle kullanım kılavuzunuza başvurmanız gerekir. Bazı hata kodları basitçe ünitenin gücü kapatarak ve üniteyi tekrar açarak sıfırlanmasını gerektirir, bu nedenle bu çok basit bir düzeltme olabilir. Alternatif olarak, daha fazla yardım için bir onarım uzmanına danışmanız istenebilir.

Kıvılcımları Kontrol Et

Bir fırının ısınmamasının yaygın bir nedeni, hatalı bir fırınlama elemanıdır. Bu eleman fırın bölmesini ısıtmak için gereklidir ve genellikle fırınınızın altında bulunur. Fırını açtığınızda, pişirme elemanından kıvılcım olup olmadığını kontrol edin. Öğe kıvılcım çıkıyorsa, cihaza giden gücü kapatmanız ve öğede kabarma, renk bozulması veya yanma belirtileri olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunlar, elemanın hasar gördüğüne ve değiştirilmesi gerektiğine dair işaretlerdir.

Sıcaklık Sensörünü Test Edin

Pişirme elemanınızda herhangi bir hasar belirtisi yoksa, sıcaklık sensörünün doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için devam etmeniz gerekir. Görünür bir hasar göstermesi gerekmese de, sıcaklık sensörünüz arızalandıysa, doğru bir sıcaklık okuması sağlamaz. Bu, fırınınızı 150ºf’ye ayarladığınızı düşünürken, sadece 50ºf’ye kadar ısınabileceği anlamına gelir. Bazı fırın modelleri, bir sıcaklık sensörü sorununu göstermek için ekranda bir hata kodu sağlar ve test prosedürü belirli modellere göre değişebilir, bu nedenle daha fazla talimat için kullanıcı el kitabınıza bakmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir